Loading

Yeni Başlayanlar İçin Araba Terimleri 1

Yeni Başlayanlar İçin Araba Terimleri 1

 Günlük hayatta kullanılan araba ile ilgili o kadar fazla terim var ki, bilmeyenler için kuantum fiziğinden bahsedildiği sanılabilir. Ama unutmayın bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp. Sizin için en çok kullanılanları derledik. 

 

Marşpiyel: Halk arasında etek altı olarak da bilinir. Tam olarak sağ ve sol tarafta ön çamuluktan başlayıp, arka çamurluğa kadar olan ve kapının altında olan kısım diyebiliriz. Hani bu park ederken falan en çok sürttüğümüz yerlerden.

Şaft Tüneli:’’ Arkadan çekişli ve birçok 4 tekerlekten çekişli araçta motor önde uzunlamasına konumlanır ve motordan çıkan dönme hareketi ilk olarak şanzımana oradan da diferansiyel vasıtasıyla 90 derece açıyla döndürülerek arka tekerleklere aktarılır. Ancak motorun hareketini arka tekerleklere aktaran bu şaft oldukça yüksek bir dönme gücü yani torkun etkisinde kaldığı için kalın ve iri bir yapıya sahiptir. Ayrıca hem darbelere daha dayanıklı olması ve eğilmemesi hem de daha esnek bir şekilde çalışması için ortasında mafsal şeklinde bir bağlantı mevcuttur.

Diğer taraftan bu aktarma şaftı mafsalın da etkisi ile aracı tam ortasında önemli bir yer kaplar. Ayrıca sağlıklı ve müdahalesiz bir dönme hareketi gerçekleşmesi için şaft tüneli denilen bir yapı ile koruma altına alınmıştır. Kısacası araca sadece alttan bakmadıkça yandan kolay kolay görünmez. Bu da şaftı zemindeki olası darbelerden korur. Ayrıca egzoz boruları da bazı modeller de bu yapının içine sığdırılabilmektedir. Ancak bu şaftın bir tünel ile koruma altına alınmış olması aracın içinde arka kısmın ortasında bir çıkıntı oluşmasına ve özellikle arka koltuk sırasında ortada oturan yolcunun konforunun büyük oranda bozulmasına neden olur.’’

https://www.sekizsilindir.com/2016/11/saft-tuneli-onden-cekis.html

 

  1. Beygir Gücü:

İlk defa duyulduğunda at ile arabanın karşılaştırması gibi gelen bu terim aslında bir İngiliz güç birimidir. Kendi dilinde horse power olarak bilinen bu terim  ilk araba üreticileri İngiliz olduğu için aracın gücünü belirtmek için kullanılır. Ne kadar çok beygir gücü, o kadar güçlü araba anlamına gelse de , beygir gücü büyüklüğü aracın gücünü tek başına anlamak için yeterli değildir. Beygir gücüne ek olarak tork değerine de bakılması gerekmektedir.

Malias
Yönetici / 19 Yazı / 8,5K Okunma

Malias resmi blog hesabıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST