Loading

Yazlık ve Kışlık Lastikler Arasındaki Farklar Nelerdir?

Yazlık ve kışlık lastikler arasındaki farklar nelerdir?

Kış lastikleri daha zorlu kış koşullarında (buzlu, karlı, yağmurlu, çamurlu vs.) frenlerin daha iyi tutmasına yardımcı olmak için geliştirilmiştir. Bunu yapmak için, lastiklerde sürtünme kuvvetini artırmak üzere özel tırtıklı yapılar geliştirilmiştir. Kış lastiğinin tek özelliği bu değildir. Kış lastiklerinin yapıldığı malzemenin iç yapısı da kış aylarındaki soğuk havalara dayanacak şekilde yapılmıştır.

Yaz lastikleri ise, yazın kuru ve sıcak havalarda, arabanın atikliğini ve fren performansını artıracak şekilde geliştirilmiştir. Aynı kış lastiği gibi, yaz lastiğinin de iç yapısı yaz şartlarındaki sıcak havaya dayanacak şekilde üretilmiştir.

Dört mevsimlik lastikler ise ortalama koşullara dayanacak şekilde üretilmiştir. Kışın sert geçtiği yerlerde tercih edilmemelidirler. Örneğin, buzlu ve karlı yollarda, dört mevsimlik tekerleklerin tırtıkları kış lastikleri kadar derin olmadığı için performansları kış lastiklerine göre kötüdür ve çeşitli sıkıntılara yol açabilirler.

Ülkemizde şu an ticari araçlarda kış lastiğinin zorunlu olduğu 54 il vardır. Bu yerlerde kış aylarında yağan kar ve daha sonrasında oluşan buzlu yollar nedeniyle kış lastiği zorunlu hale getirilmiştir. Fakat; Hatay, Adana, Mersin, Antalya gibi kış mevsiminin sert geçmediği, çok nadir kar yağışı alan illerde kış lastiği zorunlu değildir. 

Malias
Yönetici / 19 Yazı / 6,4K Okunma

Malias resmi blog hesabıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST