Loading

Trafik ışıkları nasıl çalışır?

Trafik ışıkları nasıl çalışır?

Günümüzde otomobil kullanımının artmasıyla trafik ışıkları da trafiği düzenlemek için vazgeçilmez hale geldi. Kavşaklarda, yol ağızlarında, yaya geçitlerinde sıkça gördüğümüz trafik ışıkları, trafiği düzenlemek için en önemli gereçlerin başında gelir. İl trafik ışıkları 1868 yılında Londra’da kullanılmaya başlanmıştır. Ülkemize ise 1929 yılında kullanılmaya başlanmıştır.

Bazen trafikteyken sürekli kırmızıya yakalanırken, bazen de sürekli yeşil denk gelir. Bu araç kullanan çoğu kişinin başına gelmiştir. Trafik ışıkları rasgele şekilde değil belirli bir düzene göre çalışır.

Belirli bir lokasyondaki trafikte hangi saatte kaç araba geçtiğine ve bu araçların ortalama hızlarına bakılarak hangi ışığın kaç saniye yanacağı belirlenir. Eğer bir güzergâh üzerine birden fazla ışık koyulacak ise yine bu verilere bakarak ‘’Yeşil Dalga’’ denilen belirli bir hızda gidilirse kırmızı ışığa hiç yakalanmadan seyir edilebilecek şekilde ayarlanır.

Trafik kazalarının büyük bir bölümü trafik ışıklarına dikkat edilmemesinden kaynaklanır. Yukarıda da belirtildiği gibi, trafik ışıkları ölçülen trafiğe göre yerleştirilir. Yani eğer bir araç kırmızı ışıkta geçerse, başka bir araçla çarpışması gayet doğaldır.   

Malias
Yönetici / 19 Yazı / 8,5K Okunma

Malias resmi blog hesabıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST