Loading

Şoföz Olmak

Şoföz Olmak

Bilinenin aksine şoför yalnızca erkek sürücü için kullanılan bir tanım. Eğer sürücü kadın ise kullanılması gereken terminoloji şoföz. Ne yazık ki trafikte önyargılara en çok kurban giden sürücü grubu. Sebebi ise kurallara uymak.

Halbuki herkesin uyması gereken kurallara uyuyor diye kadın sürücülere özel bir saldırganlık oluyor.  12 yıllık kadın sürücünün biri diyor ki, önümden kedi geçiyordu, durdum, sırf bu yüzden arkamdaki araç sahibi gelip yüzüme karşı kadın sürücü olduğum için bana küfür etti. Halbuki kendisi de kedinin geçmesi için duracaktı. Ben yapınca problem oldu diyor. 

Antalya’dan başka bir kadın sürücü trafikte yaşadığı tacizi şu şekilde anlatıyor: Üç şeritli yolda orta şeritte 80 km/saat hızda seyrediyordum. Arkamdan gelen araç birkaç kere selektör yaptı  ve şeridimi değiştirdim. İlerde kırmızı ışıkta aynı araç ile denk geldik. Bana neden yavaş gittiğimi sordu. Hız sınırları dahilinde sürdüğümü söyleyince, sanane param var cezamı ben öderim dedi. Kendisi cezasını ödeyebilir bunda bir sorun yok. Ancak beni şeridimden oynatmasını anlamıyorum. Ortada bir sol şerit var çünkü, beni sollayıp geçebilirdi. Beni taciz etmek için yaptı sadece diyor.

Bunun sebebinin cinsiyetçi yaklaşımdan öte acelecilik ve saygısızlık . Zira belli bir tavır ileri yaştaki sürücülere de yapılıyor. Bu aceleceliğin ve saygısızlığın sonuçlarını yine trafiğin üyeleri çekiyor. Trafikte hoşgörüye ve anlayışa dikkat etmek gerekiyor. 

Malias
Yönetici / 19 Yazı / 8,5K Okunma

Malias resmi blog hesabıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST