Loading

Opsiyon- satılmıştır çakallığı nedir? Neden yapılır?

Opsiyon- satılmıştır çakallığı nedir? Neden yapılır?

Bir çok ikinci el araç ilan portalında karşılaştığımız konu bu. Özellikle ortada bir Serdar Bey var ki, yatıp kalkıp araba alıyor, araba opsiyonluyor bu adam. Serdar Bey dünyanın en kararsız insanı. Zira bir insan bu kadar çeşitli nitelikte aracı opsiyonlayamaz.

Opsiyonlamak daha çok uçak bileti rezervasyonu yapılırken kullanılırdı eskiden. Online bilet rezervasyonuna geçildiği için pek kullanılmıyor artık bu tabir. Nasıl oluyordu? Diyelim 1 hafta sonra bir iş seyahatin var uçakla gitmen gereken. Şirketinin anlaşmalı olduğu seyahat acentesini arıyordun, ilgili tarihe ve ilgili yere bilet ayırtıyordun. Sana bu sohbetin sonunda ‘’biletiniz …. tarihe kadar ….. fiyata opsiyonlanmıştır’’ diyordu.

Şimdi durum daha farklı. Bir piyasa şişirme yöntemi olarak kullanılıyor. Boş dolmuşun uzaktan korna çalmasıyla denk bir yöntem. Araba Balıkesir’den Serkan (ya da Serdar Bey’e) opsiyonlanmıştır diye ilana başlık koyuluyor. Ama mesela arabanın normal piyasası 85.000 TL opsiyon koyulmuş aracın fiyatı da minimum 90.000 TL oluyor. Bu şu demek bu arabanın ederi 85.000 ama ben 90.000’e de alıcı buldum. E bunu gören benzer arabaya sahip satıcı da durur mu yapıştırıyor 95.000 TL fiyatı. Böyle bçyle zincir reaksiyon misali ikinci el araba piyasası tabiri caizse şişiriliyor.

Bir diğer sinsice yaklaşım: bilmem kaç favoriye teşekkürler aracımız satılmıştır. Opsiyonlanmıştır yöntemiyle aynı durum. Burada da arabanın çok giden, kolaylıkla belirtilen fiyata satılacağını imasını yapıyor satıcı.

 

Bütün bunlar yapılıyor ancak bu yöntemi uygulayan satıcıların gözden kaçırdığı bir durum var. Bir çok kullanıcı zaten bu başlığa sahip ilanlara zaten satılmış araç bu diye bakmıyor, ya da yapılan çakallığın farkında. Halbuki satıcılar beş bin daha fazla kar edeceğim diye potansiyel müşterilerini kısıtlamış oluyorlar.

 

 

Websitesi adminleri ise bu konuyla ilgili bir aksiyon almayarak bu duruma göz yummuş sayılıyorlar. Neyse ki artık bu konu ile ilgili alternatifler bulunuyor ve alıcı daha bilinçli.

 

Malias
Yönetici / 19 Yazı / 8,5K Okunma

Malias resmi blog hesabıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST