Loading

Neden Elektrikli Araba?

Neden Elektrikli Araba?

Elektrikli arabalar, benzin ve mazot ile çalışan motorlu araçlardan önce de mevcuttu. 20. Yüzyılın başlarında sıkça kullanılan elektrikli arabaların motor gücünün az olması ve benzin ve mazotla çalışan arabaların seri üretimi ve daha ucuz olması, elektrikli arabaların kullanılmamasına yol açtı. Günümüzde ise, elektrikli arabalar neredeyse herkes tarafından tekrar konuşuluyor.

Peki neden elektrikli araçlar kullanmalıyız? Petrol piyasasınız dalgalanması, benzin ve mazotlu araçların artmasına bağlı çevreye olan zararlı etkiler insanları oldukça rahatsız etmekte. Ayrıca petrol rezervlerinin azalması da ayrıca başka sıkıntılara yol açmaktadır. Elektrikli araçların en güzel özelliği çevreci olmasıdır. Elektrik araçlarda enerji tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilmektedir.

Elektrikli araçların bir diğer güzel özelliği ise elektrikli araçların şu an piyasada diğer araçlara göre ekonomik olmasıdır. Benzin veya mazotla çalışan araçların ortalama maliyeti km başına 30 kuruş olmasına rağmen, elektrikli araçların km başına maliyeti 5 kuruştur. Yani benzinli veya mazotlu aracın maliyeti elektrikli aracın maliyetinin tam 6 katı kadardır.

Günümüzde çoğu ülkeler tarafından benzinli veya mazotlu araçların yasaklanacağı, elektrikli araçlara geçileceği konuşuluyor. Çevre bilinci olan büyük şirketler araçlarını elektrikli araçlarla değiştiriyor. Bireysel olarak da ekonomik olması sebebiyle tercih edilmeye başlandı. Artık yavaş yavaş dünya elektrikli araçlara yöneliyor. 

Malias
Yönetici / 2 Yazı / 9,8K Okunma


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST