Loading

Kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder?

Kiralık araçlarda trafik cezalarını kim öder?

Kiralık araçlarda, araç arızası, muayenesiz olma vs. gibi araç kaynaklı cezalarda, genelde araç kiralama şirketleri sorumludur. Bu, aracı kiralamadan önce imzalanan sözleşmede yazar fakat yazmaması ihtimaline karşı sözleşmeyi okumakta her zaman fayda vardır.

Sürücünün yaptığı trafik ihlallerindeyse cezaları sürücü ödemekle yükümlüdür. Kesilen cezanın yeri ve saati belli olduğundan ceza tutarı sürücüye yansıtılır.

Olası kaza durumlarında, kiralama şirketi, aracı kiralayandan, tamir olma süresi boyunca kazanacağı parayı talep edebilir. Burada talep edilen para aracın tamir parası değil, kiralama şirketinin o araçtan kaybettiği gelirdir. Tamir parasını trafik sigortası veya kasko karşılar. Bunlara ek olarak, kiralama şirketi, kazadan sonra aracın değer kaybını sizden isteyebilirler. Bu tür durumlarda imzalanan sözleşmeyi okumak çok önemlidir. Daha sonra sıkıntı yaşamamak için sözleşme dikkatlice okunmalıdır.

Bineceğiniz aracın muayenesini, sigortasını, kaskosunu sormakta fayda vardır. Elbette en önemli ve son uyarı, trafikte dikkatli bir şekilde araç kullanılmalıdır. 

Malias
Yönetici / 19 Yazı / 8,6K Okunma

Malias resmi blog hesabıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST