Loading

Hava filtresi nedir ne işe yarar?

Hava filtresi nedir ne işe yarar?

Hava filtresi, içten yanmalı motorlarda, motora girecek ve yakıtın tutuşmasını sağlayacak havanın yabancı partiküllerden arınması ve motora girecek havanın temizlenmesini sağlayan filtredir. 

Hava filtresinin temiz olması, aracın sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar. Genellikle hava filtresi, 10000-15000 km arası olan periyodik bakımla birlikte değiştirilir. Böylece hava filtresinden geçemeyen yabancı maddeler araca zarar veremez. Hava filtresinin iyi çalışır durumda olduğu araçlarda, araç istenilen torku ve beygir gücünü üretebilir.

Hava filtresi bozulan araçlarda ise araç istenilen verimlilikte kullanılamaz. Araba daha çok yakıt tüketir. Hava filtresinin bozulmasının en büyük sebepleri ise ömrünün dolması ve yeterliği temizliğin yapılmamasıdır.

Bazı durumlarda temizlenip, bazı durumlarda değiştirilmek durumunda kalan hava filtresinin genellikle değiştirilmesi önerilir. Genellikle 30 TL ve 180 TL arasında bulunan hava filtresinin çeşitli araçlar için tabii ki çeşitli fiyatları vardır. Markasından markasına değişen hava filtresini her şeyde olduğu gibi kalitesinden kalitesine göre fiyatı da değişmektedir.

Malias
Yönetici / 19 Yazı / 8,5K Okunma

Malias resmi blog hesabıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST