Loading

Elektrikli Arabalar Hakkında Sizi Şaşırtacak Bilgiler

Elektrikli Arabalar Hakkında Sizi Şaşırtacak Bilgiler

  1. Elektrikli arabalar her ne kadar otomobil sektörüne yeni katılmış araçlar gibi görünse de aslında durum hiç de öyle değil. İlk olarak 1800’lü yılların sonunda üretilen elektrikli otomobiller, 1900’lü yılların başında New York’ta taksi olarak kullanılıyordu. 
  2. Hiç elektrikli arabaya bindiniz mi bilmiyoruz ama eğer böyle bir deneyim yaşarsanız. Araçların ne kadar sessiz çalıştığını göreceksiniz. Bu sessizlik aslında yoldaki yayalar ve hayvanlar için bir tehlike teşkil ettiği için AB’de elektrikli arabalara çalışırken ses çıkarması için özel bir mekanizma eklenmiştir. Bu arada elektrikli araba deneyimi yaşayabileceğiniz bir uygulama olan electrip’in linkini de buraya bırakıyoruz.
  3. İngiltere’de Mayıs 2019 itibarı ile benzinlikten daha fazla araç şerj istasyonu bulunmaktadır. Aynı zamanda nufüsa oranla en çok elektrikli araç kullanılan ülke de İngiltere’dir. O kadar ki her 9 dakikada bir yeni bir elektrikli araç kayıt edilmektedir.
  4. Norveç, 2025 itibarı ile akaryakıt ile çalışan araba kullanımını bitirip, tamamen elektrikli araç kullanımına geçmeyi planlıyor.  Hindistan için bu tarih 2030, İngiltere ve Fransa içinse 2040.
  5. Dünyada en çok kullanılan elektrikli araç Nissan’ın İngiltere fabrikasında üretilen Nissan Leaf. Bu arabadan dünyada toplamda 400.000’in üzerinde satış yapıldı.

Malias
Yönetici / 19 Yazı / 8,5K Okunma

Malias resmi blog hesabıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST