Loading

Düz Vites mi Otomatik Vites mi?

Malias

Vites şanzımanının farklı çalışmasıyla ortaya çıkan bu araç tiplerinin her ikisinin de avantajları ve dezavantajları vardır. Otomatik viteste araç kendisi hangi viteste olacağına karar verirken, düz viteste sürücü aracın hangi viteste olacağına karar verir.  

Düz vitesli diğer adıyla manuel vitesli olarak kullanılan araçların en büyük avantajı, otomatik vitesli araçlara göre daha ucuz olmasıdır. Pratik kullanımı, yeni bir motor teknolojisi ile üretilmesi gibi sebeplerle otomatik vitesli araçların satış fiyatı düz vitesli araçlara göre daha fazladır. Aynı zamanda otomatik vitesli araçların yedek parça maliyetleri düz vitesli araçların yedek parça maliyetine göre daha fazladır.

Maliyeti her ne kadar daha fazla olsa da, sürücüye sağladığı kullanım rahatlığı sebebiyle otomatik vitesli araçlar günümüzde daha çok tercih ediliyor. Debriyaj, vites değiştirme gibi acemi kullanıcıların sorun yaşadığı eylemler sebebiyle otomatik vitesli araçlar tercih sebebi.

Şu an piyasada her ne kadar manuel vitesli araçlar daha fazla sanılsa da son yapılan araştırmalar, geçtiğimiz senelerde otomatik vitesli araçların manuel vitesli araçlara göre % 20 daha fazla satıldığı yönünde.

Malias
Yönetici / 19 Yazı / 8,5K Okunma

Malias resmi blog hesabıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST