Loading

Çelik Jant vs Alaşımlı Jant

Malias

Öncelikle jant nedir biraz ondan bahsedelim. Jant, araçta lastik içine oturtulan, aiağıda gördüğünüz görüntüye sahip, aks ile olan bağlantısı sayesinde araçların hareket etmesini sağlayan kritik öneme sahip bir parçadır. Kendisinin önemini en çok araç alım satımında  görürsünüz. ‘’ Aracımda ek olarak...... aluminyumlu alaşımlı jantlar vardır’’ . Günümüzde daha çok görsellik için tercih edilse de esasen jant malzemesinin sürüş ve yakıt tasarrufu açısından büyük önemi vardır.

 

Çelik Jant: Fabrikadan araca monte edilen standart özelliklere sahip jantlardır. Araçlar için hiçbir zararı yoktur. Tek dezavantajı görsellikleridir. Aluminyum alaşımlı jantlara göre  şekil vermesi daha zor bir malzemeden yapıldığı için çeşitli görsel sağlama imkanı sağlamamaktadır. Ek olarak az da olsa daha ağır bir malzemeden yapıldığı için yakıt tüketimine olumsuz bir etkisi mevcuttur. 0 km araçlarda bulunan bu jantlar genelde ek paketler ile alaşımlı jantla değiştirilebiliyor.

 

Aluminyum Alaşımlı Jant: Görsel ve performans anlamında arabaya çekicilik kazandıran bu jant tipi sayesinde araçlar daha az yakıt tüketir ve daha seri hareket eder. Isı emiciliği çelik janta göre daha az olduğu için alaşımlı jantların ömrü daha azdır.

Tercih burada tabii ki kullanıcının. Daha uzun ömürlü ama daha az çekici bir araba mı yoksa daha pahalı ama daha çekici bir araba mı?

Malias
Yönetici / 19 Yazı / 8,5K Okunma

Malias resmi blog hesabıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST