Loading

Asfalt Yol mu Beton Yol mu?

Malias

İnşaat mühendisliğinin ulaştırma alanının ilgilendiği konu olan, günümüzde çokça tartışılan bir konudur. İki yolun da kendine özgü avantajları ve dezavantajları olduğu bir gerçek. 

Asfalt yolun ülkemizde çokça tercih edilmesinin birçok sebebi var. Bunlardan en önemlileri, asfaltın beton yola göre daha ekonomik ve kolay uygulanabilmesi. Ayrıca asfalt yolda oluşan sorunları tamir etmek beton yola kıyasla çok daha kolay. Bunun sebebi ise asfaltın sıcaklık ile tekrar eski şekline dönüşebilmesi. Bir başka sebep ise asfalt çeşitliliğinin fazla olması. Adana gibi sıcaklığın çok yüksek noktalara çıkabildiği yerlerdeki yollarda kullanılan asfalt çeşidi ile Ankara gibi sıcaklığın çok düşük noktalara inebildiği yerlerdeki yollarda kullanılan asfalt çeşidi aynı değil. Çeşitli kimyasallar ile çevre koşullarına dayanıklı asfaltlar laboratuvarlarda geliştirilip, gerekli deneyler yapılıp ancak ondan sonra uygulanabilir hale getiriliyor günümüzde.

Asfalt yolun en büyük dezavantajı ise uygulanma şekline bağlı olarak sürekli bozulması. Asfalt yolun yapım sürecinde işçilerin projeye uygun hareket etmemesi, mühendislerin dikkatsizliği sebebiyle asfalt yollarda genelde görülen çatlaklar oluşur. Bunun en büyük sebebi yapım aşamasındaki dikkatsizliktir. Altı iyi doldurulmayan asfalt, üzerine ağır bir yük bindiğinde bütünlüğünü koruyamayarak çatlar, ezilir ve oyuklar oluşur. Ayrıca laboratuvarlarda deney yapılmadan, çevre koşulları gözetilmeden dökülen asfaltlar da çevre koşullarına dayanamadığı için maksimum bir ay içinde bozulmaya uğrar. Bu gibi sebepler de asfaltın sürekli olarak tamirini gerektirir ve göz ardı edildiğinde büyük sorunlara yol açar.

Beton yollarda ise bu durum farklıdır. Beton yolların asfalt yollara göre yapım maliyeti fazla olmasına karşın; beton yollar asfalt yollara göre çok çok daha az tamir gerektirir. Beton ağır yükler altında yükü bütünlüğünü bozmadan taşıyabildiği için, asfalt yollar gibi oyuk oluşması çok zordur. Ayrıca, beton yolun yapım aşaması asfaltın yapımdan çok daha fazla dikkat gerektirdiğinden diğer insan kaynaklı sorunlar da minimize edilmiş olur.

Ülkemizde yeni yeni beton yollar yaygınlaşmakta. Geçtiğimiz senelerde Ankara Polatlı’da deneme amaçlı yapılan beton yolun çok verimli olduğu gözlemlenmiştir. Önümüzdeki senelerde asfalt yollar yavaş yavaş yerini beton yollara bırakabilir.

Malias
Yönetici / 19 Yazı / 8,6K Okunma

Malias resmi blog hesabıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST