Loading

Araçlara neden periyodik bakım yaptırılır?

Araçlara neden periyodik bakım yaptırılır?

Otomobil ve diğer motorlu araçların belirli aralıklarla ayar ve kontrolünün yapılmasına periyodik bakım denir. Genellikle periyodik bakım; dizel otomobillerde 15000 kilometrede bir, benzinli otomobillerde 10000 kilometrede bir yapılır. Tabii ki bu kesin sınır değildir. Araçtan araca göre farklılık gösterebilir.

Periyodik bakım sırasında aracın polen filtresi, yağ filtresi, hava filtresi, yakıt filtresi ve motor yağı değiştirilir. Motor bakımı, fren bakımı, far ayarı, ön takım kontrolü ve genel kontrol yapılır. Periyodik bakımın dışında bir de ağır bakım vardır. Ağır bakımda ise triger kayışı, balata, şanzıman ve direksiyon kontrolü ve rot ayarı yapılır.

Trafik kazalarının büyük bir sebebi trafikte araçta bir problem çıkması sebebiyle gerçekleşir. Nasıl ki insan ağız sağlığı için düzenli aralıklar diş hekimine gitmesi gerekiyorsa, araçların da belirli periyotlarda bakıma gitmesi gerekir. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken nokta, araç bakımını yapacak servisi iyi seçmektir. Piyasadaki her servis genellikle her aracın bakımını iyi yapamaz. Periyodik bakımı iyi yapılmayan bir aracın ileride bazı sorunlar vermesi gayet normaldir. 

                 

Malias
Yönetici / 19 Yazı / 8,6K Okunma

Malias resmi blog hesabıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST