Loading

Alkollü Araç Kullanmanın Faturası

Şimdiye evde yatırolacağdın

Malias

Alkollüyken araba kullanmak yeryüzünde bulunan bütün ülkelerin trafik kurallarına göre yasak. Her ne kadar  alkol sizi gevşetip, daha keyifli zamanlar yaşatmanızı sağlasa da bir çok duyu organınızı da körelttiği için sizi kaza yapmaya daha açık bir duruma sokuyor. Tabii bu işin biyolojik tarafı. Alkollü araç kullananlar bu biyolojik tarafı pek umursamıyorlar, o kesin.  O zaman alkollü araba kullanmanın faturasını çıkaralım size, belki bu alkollüyken trafiğe çıkmanızı engeller.

 

Alkollü araç kullanmanın faturasına ilk olarak baktığımızda bir polis çevirmesinde yakalanabilirsiniz. Eğer 50 promili (0,50) geçecek kadar içtiyseniz ki bu iki kadeh şarap ya da iki 50lik biraya denk geliyor, ehliyetinize 6 ay süre ile el konulur. Ki bu da şu demektir: altı ay boyunca işe gideceğiniz servisi kaçırdığında mecbur taksiye bineceksin demek. Ayda bir servisi kaçırsan ve ortalama 50 TL’ye işine ulaşsan 300 TL’niz gitti demek. Zaten alkollü araç kullandığınız için 1228 TL ceza yemiştiniz. Tabii bu hesaplamalar işiniz arabaya bağlı değil ise. Eğer satış ile ilgili bir işteyseniz, mutlaka her gününüz şirketinizin size verdiği araba ile geçiyor. 6 ay boyunca işinizden de oldunuz demek.

 

Çevirmeye yakalanmadığınızı varsayalım. Aslında bu çok düşük ihtimal ama denk gelmeyebilirsiniz. Duyularınız köreldiği için kaza yapma riskiniz oldukça yüksek. Anlık bir dalma ile arkadan ortalama bir otomobile vurdunuz. O anda sizin yerinize kazayı üstlenecek bir arkadaş bulamazsanız eğer, ki ben sizin arkadaşınız olsam üstlenmem. Kuzey Güney çevirmiyoruz burada. Yan-dı-nız. Ne trafik sigortası, ne de kasko ne sizin ne de karşı tarafın kaybını karşılamaz. Ortalama 10.000 TL’yi gözden çıkarmanız lazım. Tutanak tutulacağı için de yine 1227 TL trafik cezasını ödemek zorunda kalacaksınız. Hatta karşı taraf suçlu olsa bile süreç çoğu zaman bu şekilde işliyor. Sizin anlayacağınız ‘’ şimdiye evde yatırolacağdınız’’ ile aynı duruma düşeceksiniz. Bunlar o anlık boyutu. Bir de bütün bunlar bittikten sonra yaşayacaklarınız var. Sigorta siciliniz artık kirli bir sicil olacak. Çünkü siz artık kayıtlarda alkollü araç kullanan bir sürücüsünüz.Başkasının belki yıllık 1000 TL’ye yaptırtığı kaskoyu siz 1500 TL’ye yaptıracaksınız. 

 

Bu tür durumları engellemek için iki seçeneğiniz var. İlki taksi kullanmak. Belki kendi aracınızın konforundan ödün vereceksiniz ama kesin çözüm. İkinci seçenek ise saatlik sürücü tutmak. Bu şeçenekle hem konforunuzdan ödül vermemiş olacaksınız, hem de sağ salim aracınız ile birlikte eve dönmüş olacaksınız. Bu iki seçeneğin maliyeti ise 100- 200 TL aralığında. Şimdi siz söyleyin hangisi daha mantıklı?

Malias
Yönetici / 19 Yazı / 8,6K Okunma

Malias resmi blog hesabıdır.


Yorum Yap

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.

ya da üye olmadan yorum yap ve onaylanmasını bekle.
ÜST